Může si u nás vzít hypoteční úvěr cizinec?

05 Pro
Banka

Může si u nás vzít hypoteční úvěr cizinec?

Mohlo by se zdát, že banky nyní poskytují hypotéky skoro všem. U lidí, kteří však u nás nejsou „doma“, to nemusí být tak jednoduché. Co musí cizinec splňovat, aby si mohl hypoteční úvěr vzít?

Pro bankovní společnosti je cizincem každý, kdo nemá české občanství. Žadatele však posuzuje individuálně, záleží totiž i na tom, zda u nás má trvalý nebo přechodný pobyt, odkud pochází a jak silné zázemí u nás má (rodinu apod.). Tak jako u jiných zájemců, banku samozřejmě zajímají příjmy a celková finanční situace.

Určující pro banky může být především to, zda má cizinec u nás trvalý nebo přechodný pobyt. Pokud pouze přechodný (pobyt maximálně 30 dní a pak je nutná registrace), může se zdát pro banku jako příliš rizikový. Pobyt trvalý však cizinec dostává až po pěti letech přechodného pobytu v naší zemi, po dalších pěti letech může dokonce žádat o české občanství. Výhodnější postavení mají například Slováci a nebo jiní občané zemí Evropské unie. Vstřícné jsou banky například i vůči Američanům, Japoncům či Australanům. Mezi rizikové státy naopak patří například Afghánistán, Thajsko, Kuba či Saudská Arábie.

Podmínky poskytnutí však mohou mít přísnější, než našinci. Banky většinou neposkytují větší hypotéku než 70% až 85% zástavní hodnoty nemovitosti. Zbytek musí poskytnout ze svých vlastních zdrojů. Při posuzování žádosti cizince se banky také orientují na to, z jaké země putují jeho příjmy, jaký je způsob jeho obživy, čím bude ručeno a jak dlouhá doba splácení by měla u úvěru být. Ideální je, pokud příjmy jsou z naší republiky a cizinec je v zaměstnaneckém poměru na dobu neurčitou. Pokud si však cizinec vydělává jako živnostník, může být situace komplikovanější. Pak dokládá daňové přiznání a výdělky musí být dosti vysoké. Banka se totiž obává, že v případě nemoci nebo změny na trhu, nebude klient schopen splácet.

Lukáš Štork
Sociální síť

Lukáš Štork

Hypoteční poradce at OSVČ
Zajišťuji na klíč financování rodinných domů, bytových jednotek, pozemků, refinancování úvěrů, konsolidaci půjček, spotřebitelské úvěry. Rád o tom píšu zde na webu a někdy i na finance-aktualne a hypoteky.net. Pokud se chcete o mně dozvědět více, podívejte se na mé soukromé weby lukasstork.cz, lukas-stork.cz.
Lukáš Štork
Sociální síť

Write a Reply or Comment