Najde si u nás oblibu hypotéka naruby?

12 Pro
hypoteka naruby

Najde si u nás oblibu hypotéka naruby?

Hypotéka naruby je zajímavý koncept, jak si mohou senioři při svém důchodu přilepšit a přitom bydlet tak, jako doposud. Musí však být vlastníkem nemovitosti, kterou obývají.

Tento princip hypotéky naruby spočívá v tom, že vy bance prodáte dům či byt, ve kterém žijete a ona vám vyplatí určitou částku a navíc ještě pravidelnou měsíční rentu. Můžete dožít tam, kde jste pravděpodobně strávili většinu života (hypotéka je určena pro klienty starší 70 let). Po smrti pak připadne dům bance, i kdybyste měli několik možných dědiců. K dědickému řízení v tomto případě totiž vůbec nedochází. Tento druh takzvané reverzní hypotéky je velmi oblíbený například v USA nebo Austrálii, proto ji můžete najít i pod názvem australská hypotéka. U nás je čerstvou novinkou, kterou však nabízejí nebankovní společnosti. Banky prozatím narážejí na legislativní a mnohdy i etické překážky.

Pokud vás tento nápad na odprodej nemovitosti s možností dožití v ní zaujal, raději si vše ještě řádně promyslete. Jednak jde u nás o produkt nový, který nabízejí společnosti, jejichž profil nemusí být vždy zcela čistý (mnohdy jde o mladé nebankovní společnosti). Navíc se částka, kterou klient dostane vyplacenou, velmi liší od té, kterou by dostal, kdyby dům či byt prodal (může jít jen o 50% sumy). Společnosti si navíc vymiňují, že se o nemovitost musíte nadále starat a udržovat ji v dobrém stavu (aby neklesala její cena), což především pro starší klienty nemusí být uskutečnitelné. Stále také platíte veškeré poplatky, které se s vlastnictvím nemovitosti pojí (energie, pojištění, daň z nemovitosti atd.). Velké nebezpečí rovněž skýtá krach společnosti, s kterou jste smlouvu uzavřeli. Může se ve výsledku stát, že přijdete jak o rentu, tak o střechu nad hlavou. Pro bankovní společnosti tento projekt přijde mnohdy neetický, kalkuluje totiž se smrtí klienta.

Lukáš Štork
Sociální síť

Lukáš Štork

Hypoteční poradce at OSVČ
Zajišťuji na klíč financování rodinných domů, bytových jednotek, pozemků, refinancování úvěrů, konsolidaci půjček, spotřebitelské úvěry. Rád o tom píšu zde na webu a někdy i na finance-aktualne a hypoteky.net. Pokud se chcete o mně dozvědět více, podívejte se na mé soukromé weby lukasstork.cz, lukas-stork.cz.
Lukáš Štork
Sociální síť

Write a Reply or Comment