Když kupujete nemovitost

16 Led
292296

Když kupujete nemovitost

Jestliže jste se rozhodli, že si na hypoteční úvěr pořídíte baráček a všechno si do puntíku propočítali, nezapomeňte ještě na jeden nutný výdaj, a sice daň z nabytí nemovitosti.

Možná se radujete, že máte vyřízenou hypotéku, zaplacené všechny poplatky a teď už se jen nastěhovat. Pozor na to, ještě vás čeká jeden nemalý výdaj, na který byste neměli zapomenout. Pokud jste si dříve vyhlédli domeček a na hypotéku si ho koupili, už jste si dále museli jen pohlídat, aby došlo k zaplacení daně z převodu nemovitosti ze strany prodávajících. Vy jste v tomto případě byli ručiteli. Výše daně, která činí 4% z ceny, si mohl vlastně prodávající již zahrnout do celkové ceny nemovitosti (a zaplatit státu do doby tří měsíců od vyplacení všech pohledávek). Vzhledem k tomu, že šlo ale o daň z nabytí nemovitosti, je vcelku logické, k jaké změně v legislativě nakonec došlo. V roce 2016 schválili poslanci novelu tohoto zákona, kdy daň z nabytí nemovitosti platí kupující. Výše této daně se nemění, kupující tedy bude muset státu zaplatit 4% z kupní ceny nemovitosti. To v některých případech dělá vcelku nezanedbatelnou sumu. Vezměte si dům, který stojí 3 miliony, daň bude 120 tisíc korun.

Pokud tedy zvažujete hypoteční úvěr, zjistěte si u banky, která vám dala i nejlepší nabídku, zda vám do výše hypotečního úvěru bude moci být započítána i tato daň. Hypotéka je sice úvěr účelový (nákup nemovitosti), ale v tomto případě se jedná o výdaje spojené s nemovitostí. Lze se také domluvit s prodávajícím, který o nutnou částku sníží kupní cenu. V případě, že máte dostatek vlastních úspor, abyste si mohli vzít např. 85 % hypoteční úvěr a ještě zaplatili daň, bude to to nejlepší řešení. Vyřešit se to však dá i jiným neúčelovým úvěrem, jen si je potřeba pořádně dopředu spočítat, zda zvládnete platit splátky hypotéky i úvěru.

Lukáš Štork
Sociální síť

Lukáš Štork

Hypoteční poradce at OSVČ
Zajišťuji na klíč financování rodinných domů, bytových jednotek, pozemků, refinancování úvěrů, konsolidaci půjček, spotřebitelské úvěry. Rád o tom píšu zde na webu a někdy i na finance-aktualne a hypoteky.net. Pokud se chcete o mně dozvědět více, podívejte se na mé soukromé weby lukasstork.cz, lukas-stork.cz.
Lukáš Štork
Sociální síť

Write a Reply or Comment