Jaké poplatky očekávat u hypotečního úvěru?

23 Led
poplatek

Jaké poplatky očekávat u hypotečního úvěru?

Nic není zadarmo a to se týká i sjednávání a vyřizování hypotečního úvěru. Víte, s jakými poplatky při vyřizování musíte počítat? Raději se připravte dopředu, ať vás nepřekvapí, kolik to celé může stát!

Pokud si najdete schopného finančního poradce, který má kontakty s bankami a pomůže vám nejen vybrat tu správnou, ale ještě ušetřit, tak si můžete gratulovat. Finanční poradci vás mohou od některých poplatků osvobodit, ale zázraky neumí. Kolem zařizování hypotečního úvěru se obvykle platí za tyto položky:

Poplatek za správu úvěru – jedná se vlastně o vedení účtu, na kterém můžete vidět, jak se váš úvěr spolu se splátkami snižuje a veškeré další transakce. Výpisy si lze nechat zasílat elektronicky nebo poštou. Obvykle se platí 150 korun/měsíc po celou dobu vedení, některé banky však nabízejí svým klientům bezplatné vedení (např. Komerční banka, u které máte i vedení běžného či podnikatelského účtu zcela zdarma).

Odhad nemovitosti – ten si zajišťuje buď sama banka nebo si budete muset vy sehnat nějakého odborného odhadce. Ceny tohoto úkonu, který je pro vyřízení hypotečního úvěru klíčový, stojí obvykle kolem 4 až 6 tisíc korun, ale záleží na typu nemovitosti. V případě bytů je odhad jednodušší a levnější.

Poplatek za vyřízení hypotečního úvěru – ideální je, pokud se vám v bance podaří narazit na akci a poplatek je vám odpuštěn. Jindy však očekávejte poplatek pohybující se na horní hranici 0,7% z žádané částky.

Poplatek za extra služby – každá z bankovních institucí nabízí svým klientům něco navíc, avšak za nadstandartní služby je potřeba si připlatit. Může se jednat například o speciální účet pojící se s různými bonusy, možnost čerpat úvěr libovolně apod.

Celkové výdaje za vyřízení hypotečního úvěru se mohou pohybovat okolo několika tisíc, záleží vždy na přáních klienta a možností se s bankou domluvit.

Lukáš Štork
Sociální síť

Lukáš Štork

Hypoteční poradce at OSVČ
Zajišťuji na klíč financování rodinných domů, bytových jednotek, pozemků, refinancování úvěrů, konsolidaci půjček, spotřebitelské úvěry. Rád o tom píšu zde na webu a někdy i na finance-aktualne a hypoteky.net. Pokud se chcete o mně dozvědět více, podívejte se na mé soukromé weby lukasstork.cz, lukas-stork.cz.
Lukáš Štork
Sociální síť

Write a Reply or Comment