Nejsem schopen splácet hypotéku! Co teď?

30 Led
nesplácím

Nejsem schopen splácet hypotéku! Co teď?

Vzhledem k nízkým úrokovým sazbám hypotečních úvěrů dosáhne na koupi nemovitosti i ten, kdo nemá příliš vysoký příjem a splácí jen tak tak. V případě, že například přijde o práci, nastává problém s neschopností splácet.

Nikdo nevíme, co se stane zítra, natožpak předvídat na dlouhá desetiletí, na jaká se uzavírají hypoteční úvěry. Proto se tak může stát, že přijde nečekaná událost, jako je ztráta zaměstnání nebo dlouhodobá nemoc a na splátky hypotéky náhle nezbývají peníze. Co potom? Zcela zásadní věcí je, aby klient i nadále komunikoval s bankou. Pokud bude hlavu schovávat do písku a dělat, že se nic neděje, celou situaci to jen zhorší.

Jestliže se opozdíte se splátkami, banka vás nejprve upozorní esemeskou a poté dopisem. Poté se vám telefonicky ozve některý z bankovních specialistů, abyste se dohodli na dalším postupu. Věřte, že bance jde především o to, abyste zase začali splácet. Domluvit se tak lze na odložení splátek, prodloužení splatnosti hypotéky, čímž se splátky sníží, konsolidaci půjček (pokud jich má klient více), na změně sazby (jestliže končí doba fixace) nebo na prodeji nemovitosti.

Vždy však záleží na bankovní instituci, u které hypoteční úvěr máte. Některé banky se s vámi budou snažit domluvit a vyjít vám vstříc, takže například odloží splátky až na jeden rok. Jiné naopak přistoupí k odprodeji nemovitosti chvíli potom, co jste přestali splácet. Některé banky předávají tyto pohledávky dál firmám, které se na vymáhání specializují.

Proti neschopnosti splácet se dá při sjednávání úvěru i pojistit, je však třeba věnovat pozornost tomu, čeho všeho se přesně pojistka týká. Obvykle pokrývá úmrtí, trvalou invaliditu či ztrátu zaměstnání. Pozor ale na podrobné podmínky, pokud ukončíte pracovní poměr dohodou, nebude se na vás pojištění vztahovat

Lukáš Štork
Sociální síť

Lukáš Štork

Hypoteční poradce at OSVČ
Zajišťuji na klíč financování rodinných domů, bytových jednotek, pozemků, refinancování úvěrů, konsolidaci půjček, spotřebitelské úvěry. Rád o tom píšu zde na webu a někdy i na finance-aktualne a hypoteky.net. Pokud se chcete o mně dozvědět více, podívejte se na mé soukromé weby lukasstork.cz, lukas-stork.cz.
Lukáš Štork
Sociální síť

Write a Reply or Comment