Hypotéka na družstevní byt

06 Úno
fotolia_34302177_xs_1600x900ms

Hypotéka na družstevní byt

Na hypoteční úvěr se běžně kupují nemovitosti, jejichž vlastnické právo přechází na kupujícího. U družstevního bytu si však kupujete jen vlastnický podíl. Lze si na tento typ nemovitosti brát hypotéku?

Pokud si chcete koupit byt v družstevním vlastnictví, tak vězte, že si vlastně nekupujete daný byt, ale jen podíl v bytovém družstvu. A tento podíl je spojen s bytem, který budete po uzavření smlouvy užívat. Už z výše řečeného vyplývá, že v případě hypotečního úvěru můžete v tomto případě narazit na problém. Hypotéka totiž spočívá v tom, že bance vzniká zástavní právo na nemovitost, na jejíž koupi si peníze půjčujete. Pokud se jedná o klasický model osobního vlastnictví, není v tom žádná potíž, protože vy, jakožto majitel dáváte bance se zástavou souhlas. Jak je to ale v případě, že vlastníte jen podíl a nejste tedy výlučným majitelem? V tom případě nemůžete dát bance se zástavou souhlas. K tomu, aby vám banka hypotéku poskytla, budete potřebovat jinou nemovitost, která půjde do zástavy. Jejím vlastníkem můžete být vy, nebo někdo jiný, kdo bude se zástavním právem banky souhlasit (většinou někdo z blízké rodiny). Pak už vše bude probíhat jako u klasické hypotéky, co se týče doby splatnosti, úrokové sazby, fixace, LTV apod.

Některé banky ještě poskytují tzv. předhypoteční úvěr, který ale předpokládá, že dojde k převedení vlastnických práv výlučně na vás a byt tedy bude vyjmut z družstevního vlastnictví. Tento úvěr si můžete vzít maximálně na jeden rok a musíte mít dostatečně zajištěno a potvrzeno, že k převodu opravdu dojde. Poslední možností, jak si byt v družstevním vlastnictví pořídit, je úvěr ze stavebního spoření. Zde ale počítejte s tím, že je potřeba mít naspořenou dostatečnou sumu, aby vám bylo od stavební spořitelny poskytnuto tolik, kolik je na koupi potřeba.

Lukáš Štork
Sociální síť

Lukáš Štork

Hypoteční poradce at OSVČ
Zajišťuji na klíč financování rodinných domů, bytových jednotek, pozemků, refinancování úvěrů, konsolidaci půjček, spotřebitelské úvěry. Rád o tom píšu zde na webu a někdy i na finance-aktualne a hypoteky.net. Pokud se chcete o mně dozvědět více, podívejte se na mé soukromé weby lukasstork.cz, lukas-stork.cz.
Lukáš Štork
Sociální síť

Write a Reply or Comment