Co obnáší předčasné splacení hypotečního úvěru?

13 Úno
predcasne splaceni

Co obnáší předčasné splacení hypotečního úvěru?

Dříve si bankovní instituce za předčasné splacení hypotečního úvěru počítaly pořádné sankce, které se mohly vyšplhat k desetitisícovým částkám. Díky novému zákonu o spotřebitelském úvěru to však již neplatí.

Nový zákon o spotřebitelském úvěru se mimo jiné týká i zpřísnění podmínek pro poskytovatele spotřebitelských půjček a kontrolu nad nebankovními půjčkami převezme Česká národní banka. Chce tak omezit lichvu a neprůhledné jednání některých společností. Mimoto se však zákon týká i podmínek, za kterých lze předčasně splatit hypoteční úvěr. Vychází tak především vstříc spotřebitelům.

Nový zákon rovněž omezuje sankce, které banka mohla po svém klientovi požadovat, pokud chtěl předčasně hypoteční úvěr splatit. Zákon naopak umožňuje klientům splatit 25% z dlužné částky a to každý rok, i když zrovna nekončí období fixace. A to všechno bez jakéhokoliv poplatku či sankce. Když by však klient chtěl splatit celý hypoteční úvěr najednou, musí s nějakým poplatkem počítat. Ten však na rozdíl od dob dřívějších, nebude v tak enormních sumách (dříve se počítalo 5% z každého roku, kterých scházel do řádného termínu splacení). U větších úvěrů se tak mohl poplatek vyšplhat až k statisícům. Dnes je tomu naštěstí jinak, banka po klientovi totiž může požadovat pouze náklady, které jí s předčasným splacením vznikají. V případě, že dojde ke splacení z důvodu úmrtí, invalidity či dlouhodobé nemoci, bude moct být splacen úvěr zcela bez poplatku.

V případě prodeje nemovitosti, na níž hypoteční úvěr vázne, a jeho následné splacení, budou moci banky zpoplatnit jen 1% z předčasně splacené částky. Maximálně to však může být 50 tisíc korun. Krom toho budou banky muset uvádět RPSN, aby si klienti mohli porovnávat, který z nabízených hypotečních úvěrů je ten nejvýhodnější. Tyto změny se týkají hypoték, které byly uzavřeny po tom, co vešel nový zákon o spotřebitelském úvěru v platnost. Ostatních smluv se budou týkat až v době, kdy jim bude končit fixace.

Lukáš Štork
Sociální síť

Lukáš Štork

Hypoteční poradce at OSVČ
Zajišťuji na klíč financování rodinných domů, bytových jednotek, pozemků, refinancování úvěrů, konsolidaci půjček, spotřebitelské úvěry. Rád o tom píšu zde na webu a někdy i na finance-aktualne a hypoteky.net. Pokud se chcete o mně dozvědět více, podívejte se na mé soukromé weby lukasstork.cz, lukas-stork.cz.
Lukáš Štork
Sociální síť

Write a Reply or Comment