Co přinesl nový zákon o spotřebitelském úvěru?

20 Úno
spuv

Co přinesl nový zákon o spotřebitelském úvěru?

Úvěrový trh se pořádně zatřásl v základech, když v platnost vešel nový zákon o spotřebitelském úvěru. Posvítí si nejen na lichváře a poskytovatele úvěrů, ale přináší pro klienty i lepší podmínky hypotečních úvěrů.

Nový zákon se dotýká především tří základních bodů: zpřísňuje podmínky pro poskytovatele spotřebitelských úvěrů, umožňuje lepší podmínky při předčasném splacení hypotečního úvěru či sankcionování při nesplácení a nově převezme dohled nad nebankovnímu společnostmi Česká národní banka. Všechny zmiňované body mají především posílit pozici klienta, který si rozhodne vzít nějaký úvěr.

Zároveň si poslanci od tohoto nového zákona slibují, že se vyčistí trh s úvěrovými nabídkami. V dnešní době zde figuruje bezpočet společností, které poskytují půjčky, mnoho z nich je však nevalné pověsti a v některých případech se jedná spíše již o lichvu. Dosud tuto sféru kontrolovala Česká obchodní inspekce. Nelegálním poskytovatelům půjček budou hrozit vysoké pokuty. Zákon totiž předepisuje, že společnost, která se půjčováním chce zabývat, musí prokázat kapitál alespoň 20 milionů korun. Do nynějška se kapitál neprověřoval, ale stačil pouze živnostenský list. Pokud by však firma i přesto chtěla nelegálně propagovat půjčky, nemůže tak činit prostřednictvím inzerátů v novinách či různých výlepů. O tom, kdo bude moci poskytovat úvěry, bude rozhodovat ČBN. Plánuje se zřízení přístupného registru, kde by tyto společnosti byly uvedeny. To však není všechno, poskytovatelé budou muset skládat zkoušky a muset mít alespoň středoškolské vzdělání nebo tři roky prokazatelné praxe v oboru. Pokud by se někdo snad chystal tyto předpisy obejít, bude mu hrozit pokuta až 20 milionů korun.

Nový zákon myslí i na spory, které kolem úvěrových smluv mohou vznikat. Nově tak budou zrušeny rozhodčí doložky a vše se bude muset řešit soudní cestou, což by mělo přinést především větší transparentnost celého jednání.

Lukáš Štork
Sociální síť

Lukáš Štork

Hypoteční poradce at OSVČ
Zajišťuji na klíč financování rodinných domů, bytových jednotek, pozemků, refinancování úvěrů, konsolidaci půjček, spotřebitelské úvěry. Rád o tom píšu zde na webu a někdy i na finance-aktualne a hypoteky.net. Pokud se chcete o mně dozvědět více, podívejte se na mé soukromé weby lukasstork.cz, lukas-stork.cz.
Lukáš Štork
Sociální síť

Write a Reply or Comment