Co je to překlenovací úvěr?

27 Úno
preklenovaciuver

Co je to překlenovací úvěr?

Překlenovací úvěr poskytují stavební spořitelny a může vám pomoci vyřešit problémy s financemi na bydlení. Jaké podmínky musíte splňovat a co takový úvěr vlastně obnáší?

Překlenovací úvěr, někdy také nazývaný jako meziúvěr, je speciální typ půjčky, kterou poskytují stavební spořitelny svým klientům. Stavební spoření jako takové je primárně určeno právě pro čerpání úvěru z tohoto spoření. Aby k tomu ale mohlo dojít, musíte mít přidělenou cílovou částku. Pokud však peníze potřebujete dříve, lze si zažádat právě o tento úvěr. Překlenovací se jmenuje proto, že pomáhá překlenout období do poskytnutí úvěru ze stavebního spoření.

Tento úvěr však není splácen tak, jako tomu bývá u většiny jiných půjček či hypoték. Nesplácí se v měsíčních splátkách, ale zpočátku klient platí pouze úroky, aby úvěr nenarůstal. Ke splacení pak dojde jednorázovou částkou. Stále totiž musí klient spořit na stavební spoření. Poté, co mu je přidělena cílová částka, splatí úvěr pomocí naspořených úspor a úvěru ze stavebního spoření. Poté už klient splácí klasický úvěr ze stavebního spoření. Výše tohoto úvěru může být až do výše cílové částky, nebo nižší, nikdy však vyšší. Co se týče úrokových sazeb, záleží na tom, u jaké stavební spořitelny jste se rozhodli zakotvit.

Hlavní výhodou tohoto úvěru je, že o něj můžete požádat v okamžiku, kdy jste si sjednali smlouvu o stavebním spoření. Nemusíte tak na nic čekat, ani mít na rozdíl od hypotečního úvěru nic naspořeno dopředu. Navíc na něj dosáhnete, i když vaše příjmy nejsou zrovna závratně vysoké. V případě, kdy si chcete půjčit vyšší částku, je možné, že některé spořitelny budou požadovat ručení v podobě nemovitosti. Jednou z nevýhod naopak je, že v době, kdy čekáte na přidělení cílové částky a řádného úvěru ze stavebního spoření, splácíte pouze úroky a jistina se nezmenšuje.

Lukáš Štork
Sociální síť

Lukáš Štork

Hypoteční poradce at OSVČ
Zajišťuji na klíč financování rodinných domů, bytových jednotek, pozemků, refinancování úvěrů, konsolidaci půjček, spotřebitelské úvěry. Rád o tom píšu zde na webu a někdy i na finance-aktualne a hypoteky.net. Pokud se chcete o mně dozvědět více, podívejte se na mé soukromé weby lukasstork.cz, lukas-stork.cz.
Lukáš Štork
Sociální síť

Write a Reply or Comment