Jak si spořit na stáří?

24 Dub
senioři

Jak si spořit na stáří?

Zdá se vám, že důchodový věk je ještě daleko? Nikdy však není brzo začít si spořit, abyste si stáří mohli užít a uskutečnit to, na co zrovna nemáte čas a ani finance. Vězte, že důchod od státu vám na nějaké vyskakování určitě stačit nebude.

Je několik způsobů, jak si na stáří přilepšit, protože s vysokým důchodem od státu nikdo příliš počítat nemůže. Je pak už jen na vás, jakou variantu spoření zvolíte. Nejčastěji lidé spoří pomocí takzvaného penzijního připojištění. To znamená, že využívají služeb některého z fondů, kam si měsíčně posílají určitou částku a stát jim podle výše této částky vyplácí podporu. Když přijde důchod, mohou si nastřádané peníze vybírat buď měsíčně, kdy jim k důchodu přijde ještě něco navíc a nebo si pak peníze vybrat jednorázově a využít třeba pro cestu kolem světa. Nevýhodou tohoto připojištění je však to, že ně vždy lze bez problémů vybrat předčasně.

Druhou nejoblíbenější variantou je stavební spoření, to totiž nabízí hned několik nesporných benefitů. Samozřejmostí je státní podpora, ale také dostupnost případného úvěru na bydlení. Mnohdy se totiž stává, že s odchodem ze zaměstnání se může pojit odchod ze služebního bytu a nebo už člověk nezvládá platit takový nájem, jako když pracoval a řeší bytovou situaci. V této chvíli je pak stavební spoření ideálním řešením.

Další oblíbenou možností je investice do nemovitosti, kterou v následujících letech můžete výhodně prodat či pronajímat. Vydělat na důchod lze i za pomoci investic do akcií, dluhopisů či podílových fondů, většina z nás se ale obává rizik, které jsou s tímto obchodováním spojené. Jestliže si nejste jisti, jestli si na důchod spoříte dost a jak pak vyžijete, na internetu existují kalkulačky, pomocí kterých si lze spočítat reálnou rentu, kterou si pak budete moci k důchodu dopřát.

Lukáš Štork
Sociální síť

Lukáš Štork

Hypoteční poradce at OSVČ
Zajišťuji na klíč financování rodinných domů, bytových jednotek, pozemků, refinancování úvěrů, konsolidaci půjček, spotřebitelské úvěry. Rád o tom píšu zde na webu a někdy i na finance-aktualne a hypoteky.net. Pokud se chcete o mně dozvědět více, podívejte se na mé soukromé weby lukasstork.cz, lukas-stork.cz.
Lukáš Štork
Sociální síť

Write a Reply or Comment